Informacje prasowe


18.12.2017

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium mecenasem wystawy „1967. Rok, który zmienił wszystko”

16 grudnia 2017 r. w NEY Gallery w Warszawie odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy prywatnej kolekcji Kierownika Redakcji muzycznej radiowej Trójki, Piotra Metza. Mecenasem wystawy jest Bank Millennium.

- Bank Millennium od blisko 30 lat jest mecenasem wydarzeń kulturalnych, a także promuje dobrą sztukę oraz rozrywkę. Staramy się być tam, gdzie dzieje się coś wyjątkowego - powiedziała Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. - Piotr Metz to ikona polskiego muzycznego dziennikarstwa i znany kolekcjoner płyt oraz pamiątek epoki „dzieci kwiatów” i jest nam niezmiernie miło, że możemy wesprzeć wystawę jego kolekcji, którą postanowił pokazać szerokiej publiczności - dodała Iwona Jarzębska.

Tak o wystawie „1967. Rok, który zmienił wszystko” mówi Piotr Metz: 50 lat temu ukazała się ścieżka dźwiękowa słynnego „lata miłości”, prawdopodobnie najważniejsza płyta wszystkich czasów ― "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Rok 1967 to także słynny banan Warhola i Velvet Underground, Rolling Stonesi w Pałacu Kultury i ich trójwymiarowa okładka, pierwszy globalny program satelitarny, ostatecznie zakazany w Polsce ― Our World, w którym Beatlesi zaprezentowali światu hymn "summer of love" ― "All you need is love". Album "Sgt. Pepper" uczynił z muzyki rockowej sztukę przez duże "S" ― jego okładka, muzyka, przesłanie będzie unosić się nad naszą wystawą, dając mu psychodeliczną grafikę Alana Aldridge'a, muzykę która po ukazaniu się płyty przez kilka dni grała równocześnie z każdego głośnika na świecie i zapach nie do pomylenia z żadnym innym. Żywa szopka pokaże okładkę płyty w trzech wymiarach, a filmy, muzyka i wyświetlane obrazy, przeniosą nas do londyńskiego Alexandra Palace na pierwszy w historii popkultury rave.

Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Piotra Metza, niereformowalnego fana i kolekcjonera wszystkiego, co dotyczy epoki "Lucy in the Sky with Diamonds”.

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany prawie trzy dekady. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Bank Millennium sięga po kulturę niszową i popularną. Jest z założenia partnerem długodystansowym. Przez 17 lat fundował nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. 11 lat „Pereł Millennium” ― wspólnego programu Banku i TVP, którego celem była produkcja, promocja i prezentacja na antenie TVP wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Od 15 lat sponsoruje Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Od 6 lat jest z festiwalem muzyki współczesnej „Sacrum Profanum”, a od 5 lat z Gdańskim Festiwalem Muzycznym; od 5 lat z Bella Skyway Festival. Przez 7 lat był związany z Festiwalem „Dwa Teatry”, wspierał także Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej. Jest również długoletnim partnerem Bydgoskiego Festiwalu Operowego, który odbywa się od 1994 roku na scenie bydgoskiej Opery Nova.

Wystawa będzie prezentowana w NEY Gallery, ul. Spokojna 5 w Warszawie od 18 grudnia 2017 r. do 6 lutego 2018 r.