Informacje prasowe


22.08.2017

Bank Millennium mecenasem pierwszego na świecie wodnego kina 360º na 9. Bella Skyway Festival

22 sierpnia rozpoczyna się w Toruniu jeden z największych festiwali światła w Europie - Bella Skyway Festival. Tegoroczna edycja będzie oparta na innowacyjnym połączeniu wody i światła. Bank Millennium od 5 lat uczestniczy w tym międzynarodowym wydarzeniu jako mecenas wybranej instalacji. Festiwal potrwa do 27 sierpnia 2017 roku.

Bella Skyway Festival, to cykliczne widowisko, które odbywa się w sierpniu w Toruniu od 2009 roku. Festiwal składa się ze świetlistych dzieł sztuki, projekcji, interaktywnych prezentacji przygotowanych przez międzynarodowe grono artystów. Bank Millennium w tym roku jest mecenasem pierwszego na świecie wodnego kina 360º „Water Concept Factory”. To niezwykłe widowisko multimedialne łączy ze sobą światło, wodę, animacje oraz — po raz pierwszy w Polsce — świetlne drony.

Bank Millennium jest mecenasem kultury 360°, ponieważ wspiera wydarzenia kulturalne związane z muzyką, malarstwem, rzeźbą, filmem, teatrem, fotografią, literaturą i performancem - mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium. - Bella Skyway Festival to mariaż rzeźby świetlnej z performancem, na tle pięknej toruńskiej przestrzeni miejskiej. Cieszymy się, że w tym roku wspieramy widowisko pierwszego na świecie wodnego kina 360º, które jest innowacyjnym projektem ― to doskonale koresponduje z naszą filozofią ― banku zaangażowanego kulturalnie i zaawansowanego technologicznie - wyjaśnia Iwona Jarzębska.

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany prawie trzy dekady. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Bank Millennium sięga po kulturę niszową i popularną. Jest z założenia partnerem długodystansowym. Przez 17 lat fundował nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. 11 lat „Pereł Millennium” – wspólnego programu Banku i TVP, którego celem była produkcja, promocja i prezentacja na antenie TVP wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Od 15 lat sponsoruje Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Od 6 lat jest z festiwalem muzyki współczesnej „Sacrum Profanum”, a od 5 lat z Gdańskim Festiwalem Muzycznym; od 5 lat z Bella Skyway Festival. Przez 7 lat był związany z Festiwalem „Dwa Teatry”, wspierał także Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej i wiele innych.

Obecnie flagowym projektem Banku jest mecenat tytularny nad jednym z największych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, Millennium Docs Against Gravity Film Festival, który odbywa się równolegle w 5 miastach w Polsce i przyciąga każdego roku dziesiątki tysięcy widzów. Bank wspiera festiwal niezmiennie od 2006 roku (od jego 3. edycji).

9. edycja Bella Skyway Festival to 16 instalacji i projektów świetlnych. Prezentacje odbędą się w obszarze zespołu staromiejskiego i jego otoczeniu. Łącznie będzie to dwadzieścia miejsc. Program i szczegółowe informacje na stronie www.bellaskyway.pl.