Informacje prasowe


08.11.2018

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium mecenasem kolekcji „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”

Stowarzyszenie Filmowców Polskich wydało wyjątkową kolekcję siedmiu wybitnych filmów historycznych. Wydawnictwo wsparł Bank Millennium.

„Popiół i diament” reż. Andrzej Wajda, „Noce i dnie” reż. Jerzy Antczak, „Ziemia obiecana” reż. Andrzej Wajda, „Człowiek z marmuru” reż. Andrzej Wajda, „Pianista” reż. Roman Polański, „Miasto 44” reż. Jan Komasa i „Wołyń” reż. Wojciech Smarzowski. Wyboru tych siedmiu wybitnych filmów dokonali przedstawicieli najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce.

- Cieszymy się, że mamy swój wkład w to wydawnictwo i świętowanie jubileuszu poprzez promocję i upowszechnianie sztuki filmowej, która wiernie i z niezwykłą wrażliwością potrafi opowiadać losy naszego kraju – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. - Bank Millennium angażuje się w rozwój kultury od prawie trzech dekad, a sztuka filmowa jest nam szczególnie bliska, ponieważ od 13 lat jesteśmy partnerem a od 3 lat sponsorem tytularnym największego w Europie festiwalu filmu dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity – dodaje Iwona Jarzębska.

Filmy zostały wydane na ble-ray w formie eleganckiego film boxu, z grafiką autorstwa wybitego polskiego plakacisty Andrzeja Pągowskiego. Filmowy box jest częścią wiekszego projektu Stowarzyszenie Filmowców Polskich, który organizuje przegląd wybitnych polskich filmów historycznych na czterech kontynentach. Pokazy odbywać się będą w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wietnamie, Chinach, Japonii, Holandii, Niemczech, Rumunii i w Polsce. Ten jubileuszowy zestaw filmowy będzie dystrybuowany w Polsce oraz we wszystkich krajach objętych projektem – wśród zagranicznych odbiorców i Polonii mieszkającej za granicą.

Bank Millennium równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: film, muzykę, malarstwo, rzeźbę, teatr, fotografię, literaturę i performance. W katalogu wspieranych wydarzeń znajdują się m.in.: festiwal Millennium Docs Against Gravity, nagroda dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”, wspólny program Banku i TVP „Dwa Teatry”, festiwal jazzu tradycyjnego „Złota Tarka”, Bella Skyway Festival, Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej, festiwal Sacrum Profanum.