Informacje prasowe


19.05.2022

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium kontynuuje projekt audiodeskrypcji w ramach 19. Millennium Docs Against Gravity

Trwa 19. edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. W ramach festiwalu Bank Millennium kontynuuje projekt audiodeskrypcji, dzięki któremu wybrane filmy dostępne są dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

- Chcemy udostępniać festiwal jak najszerszej publiczności, dlatego już po raz czwarty podczas festiwalu można obejrzeć filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wybrane filmy i seanse są wyświetlane podczas festiwalu z napisami dla niesłyszących oraz z opcją przekazywania głosem, przez słuchawki, werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i poznawać najnowsze produkcje dokumentalne z całego świata, w kinie oraz online – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium.

W tym roku, w ramach projektu wyświetlane będą cztery filmy, które doskonale prezentują różnorodność festiwalowego programu - „McCurry. W pogoni za kolorem”; „Rzeka” „Dom z drzazg” i „Lombard”. Pokazy filmów z audiodeskrypcją odbywają się w najlepszych godzinach, w trzech miastach, a wkrótce także podczas odsłony online festiwalu.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity porusza najbardziej aktualne problemy i potrzeby współczesnego świata, otwiera na nie widzom oczy i zachęca do działania. Co roku w programie można znaleźć m.in. filmy ukraińskie, co dziś, w obliczu wojny, nabiera nowego, szczególnego znaczenia. Twórcy festiwalu wierzą, że pokazywanie i oglądanie ukraińskich filmów oraz poznawanie ukraińskiej kultury i historii jest ważnym wyrazem solidarności z Ukrainą i sposobem na zbliżenie z jej obywatelami. Festiwal wesprze też w tym roku młodych filmowców m. in. z Ukrainy w realizacji ich autorskich filmów dokumentalnych.

Bank Millennium jest sponsorem festiwalu i fundatorem Nagrody Głównej już od 2006 roku. W tym roku, poza Nagrodą Główną, bank ufundował dwie nagrody dodatkowe:

  • Nagrodę dla Reżysera/Reżyserki Najlepszego Filmu Ukraińskiego z programu 19.MDAG;
  • Nagrodę za Najlepszy Projekt Nowego Filmu z Europy Wschodniej prezentowany podczas pitchingu projektów Eastern Europe Against Gravity.

Bank jest kulturalnie zaangażowany już od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, i jest z założenia partnerem długoterminowym.

Więcej o mecenacie banku na stronach:

www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/mecenat-kulturylink otwiera się w nowym oknie
https://raportroczny.bankmillennium.pl/2021/pl/raport-esg/spoleczenstwo-society/bank-w-otoczeniu-spolecznym/dzialalnosc-spoleczna/mecenat-kultury/link otwiera się w nowym oknie

Więcej o festiwalu na:

www.mdag.pllink otwiera się w nowym oknie