Informacje prasowe


22.07.2004

Bank Millennium aktywnie współpracuje z Irackim Bankiem Handlowym

Bank Millennium w międzynarodowym konsorcjum banków odpowiedzialnych za organizację i obsługę transakcji Banku Handlowego Iraku.

W I półroczu 2004 roku Bank Millennium uczestniczył w obsłudze blisko 75 średnich i dużych kontraktów związanych z eksportem towarów i usług do Iraku  oraz realizacją inwestycji o charakterze infrastrukturalnym. Największe spośród nich osiągnęły jednostkową wartość kilkunastu milionów dolarów lub euro, zaś ich realizacja następowała przede wszystkim w wyniku rozstrzygnięć oficjalnych przetargów, organizowanych przez irackie ministerstwa i agendy rządowe (w tym m.in. Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Energetyki, Ministerstwo Handlu, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo d/s Ropy Naftowej, Ministerstwo Budownictwa, Ministerstwo Finansów oraz państwową agencję d/s telekomunikacji i poczty).
 
Udział Banku Millennium w obsłudze poszczególnych kontraktów obejmuje otwieranie przezeń - na zlecenie Irackiego Banku Handlowego - akredytyw dokumentowych zabezpieczających uzyskanie przez zagranicznych eksporterów zapłaty za zrealizowane dostawy, a także obsługę różnego rodzaju gwarancji kontraktowych (w tym: dobrego wykonania kontraktu, przetargowych, zwrotu zaliczki). Do końca czerwca z usług Banku Millennium w tym zakresie skorzystali eksporterzy (i ich banki) pochodzące z 16 państw europejskich, w tym m.in. z Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Danii, Finlandii, Szwajcarii, Turcji, Rosji, Słowenii, Bośni-Hercegowiny, Turcji oraz Włoch. Nie było wśród nich jak dotąd polskich firm eksportujących do Iraku, głównie ze względu na to, że niewiele spośród nich zdecydowało się przystąpić i wygrało stosowne przetargi, te zaś które zawarły już odpowiednie umowy - w większości nie przystąpiły jeszcze do ich realizacji.
 
Instrumenty płatnicze wystawiane przez Bank Millennium są elementem współpracy pomiędzy Irackim Bankiem Handlowym a międzynarodowym konsorcjum, złożonym z  pięciu banków, które w sierpniu  2003 r. wygrało przetarg na organizację i obsługę transakcji Trade Bank of Iraq. W skład tego konsorcjum (tzw. Operating Consortium) wchodzą: JPMorgan Chase Bank, Australia & New Zealand Banking Group, Bank Millennium SA, National Bank of Kuwait oraz Standard Chartered Bank. Rolę koordynatora konsorcjum pełni JPMorgan Chase, zaś Bank Millennium jest jego równoprawnym członkiem, a równocześnie jedynym bankiem z siedzibą w Polsce oraz w regionie Europy Środkowej, który bezpośrednio uczestniczy w obsłudze wspomnianych transakcji.
 
_______________________________________
Więcej informacji na temat roli Trade Bank of Iraq w procesie odbudowy Iraku oraz jego współpracy z konsorcjum, którego uczestnikiem jest Bank Millennium SA, znaleźć można na niedawno uruchomionej, oficjalnej stronie internetowej -  www.TBIraq.com
 
Bezpośredni kontakt oraz ew. dodatkowe pytania w sprawie zasad funkcjonowania konsorcjum Trade Bank of Iraq, obsługi bankowej polskiego eksportu do Iraku oraz roli Banku Millennium SA:

Paweł Rawa
Dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych
Bank Millennium SA
tel: +48 22 598 15 64
e-mail: pawel.rawa@bankmillennium.pl