Informacje prasowe


27.03.2019

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium – przyjaciel teatru i mecenas kultury od 30 lat

W Międzynarodowym Dniu Teatru przywołujemy instytucję, która przez wiele lat wspierała festiwal „Dwa Teatry” oraz współprodukowała spektakle teatru telewizji w ramach programu „Perły Millennium” ― to Bank Millennium, który w tym roku świętuje 30-lecie mecenatu kultury.

Mecenat Banku Millennium to kulturalna podróż przez trzy dekady. Bank od początku swojej działalności biznesowej angażował się w udostępnianie i upowszechnianie kultury w Polsce. Podsumowanie wieloletniego zaangażowania banku można zobaczyć w filmie „1989-2019.30 lat mecenatu kultury Banku Millennium”:

― Spektakle teatru telewizji emitowane w ramach cyklu „Perły Millennium” cieszyły się ogromną popularnością. Gromadziły przez 10 lat projektu kilkunastomilionową publiczność przed telewizorami. W tym okresie dzięki Bankowi Millennium powstało kilkanaście wybitnych produkcji. Udział w tym programie był dla banku naturalną kontynuacją wieloletniego zaangażowania we wspieranie polskich artystów i zjawisk artystycznych najwyższej jakości, realizowanego w ramach społecznej misji banku ― mówi Iwona Jarzębska, dyrektor departamentu Public Relations Banku Millennium. ― Festiwal „Dwa Teatry” wpisywał się w naszą filozofię kultury dostępnej lokalnie, w mniejszych miejscowościach ― dodaje Iwona Jarzębska.

Projekt „Perły Millennium” był realizowany w latach 2004-2014. Festiwal „Dwa Teatry” Bank Millennium wspierał w latach 2009-2015.

Mecenat Banku Millennium przez 30 lat bardzo ewoluował od kultury tradycyjnej i wysokiej po kulturę dostępną dla wszystkich, popularną i o zasięgu ogólnopolskim. Bank Millennium jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: film, muzykę, malarstwo, rzeźbę, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną. Stawia na długofalową współpracę opartą na partnerskich zasadach. Od 13 lat jest partnerem, a od 3 lat sponsorem tytularnym największego w Europie festiwalu filmu dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity. Przez 17 lat fundował nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. 11 lat był mecenasem „Pereł Millennium” ― wspólnego programu banku i TVP, którego celem była produkcja, promocja i prezentacja na antenie TVP wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Od 16 lat sponsoruje Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Był związany z Gdańskim Festiwalem Muzycznym. Wspierał także Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej i wiele innych. Od 8 lat jest partnerem Bella Skyway Festival, a od 7 lat Sacrum Profanum.