Informacje prasowe


15.10.2018

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
16 października narodowym dniem płatności bezgotówkowych

Czy możemy obyć się już na co dzień bez gotówki? Wydaje się, że tak. Coraz chętniej robimy przelewy, płacimy kartami czy telefonem. Klienci indywidulani Banku Millennium zrealizowali od początku roku aż 307 milionów transakcji bezgotówkowych*. Według badania #MobilnyPortretPolaka, dla 42% Polaków bardziej uciążliwe byłoby zostawienie w domu telefonu niż portfela. Te dane mówią same za siebie.

- To, jak szybko odzwyczajamy się od gotówki, pokazują statystyki. Obserwujemy na przykład bardzo szybki wzrost liczby transakcji zbliżeniowych telefonem. W III kw. 2018r. nasi klienci zrealizowali w terminalach płatniczych ponad 2 mln takich transakcji. Porównaliśmy tę wartość z III kwartałem 2017 r. i widzimy ponad 200% wzrost r/r. Pokazują to też wyniki naszego badania - Polacy chętnie realizują transakcje mobilnie, za pośrednictwem smartfonów – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium.

Z badania #MobilnyPortretPolaka wynika, że już 31% Polaków korzysta z bankowości mobilnej w telefonie. Respondenci chętnie też dokonują mobilnie transakcji bezgotówkowych. Wśród użytkowników bankowości mobilnej:

  • 75% płaci za zakupy w sklepie internetowym za pomocą bankowości mobilnej;
  • 58 proc. opłaca w ten sposób rachunki/czynsz;
  • 41 proc. płaci BLIKIEM;
  • 30 proc. płaci zbliżeniowo telefonem;

Mobilnie kupujemy już też ubezpieczenia turystyczne i komunikacyjne czy bilety komunikacyjne. Opłacamy też w ten sposób parkingi. Zakup ubezpieczenia tą drogą deklaruje 11 proc. użytkowników smartfonów. Zakup biletu autokarowego lub kolejowego deklaruje 16% osób, a biletu komunikacji miejskiej 13%. Parkingi opłaca mobilnie już 7% użytkowników smartfonów.

* Suma przelewów (z wyłączeniem przelewów między rachunkami własnymi klienta), transakcji bezgotówkowych realizowanych kartami plastikowymi, transakcji HCE i płatności BLIK.

Metryka badania #MobilnyPortretPolaka: badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Millennium w grudniu 2017 na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18 i więcej lat. Technika badawcza: CATI.