Informacje prasowe


17.04.2019

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
16. festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity - z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

Podczas nadchodzącej, szesnastej już edycji największego święta kina dokumentalnego w Polsce zwrócimy szczególną uwagę na dostępność kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Po raz pierwszy w historii festiwalu, dzięki wsparciu Banku Millennium i współpracy z agencją reklamową Change Serviceplan, wybrane filmy będą dostępne z audiodeskrypcją i wersją lektorską udostępnianymi w aplikacji AudioMovie. AudioMovie to aplikacja na smartfony, która odtwarza i synchronizuje z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe. Wystarczy wziąć ze sobą do kina smartfon i słuchawki, aby za pomocą własnego urządzenia słuchać audiodeskrypcji lub wersji lektorskiej filmu prezentowanego w kinie. Tego typu aplikacja daje osobom o różnych potrzebach możliwość współuczestniczenia i współprzeżywania seansu filmowego, niezależnie od (nie)pełnosprawności, (nie)znajomości języka czy wieku.

Dzięki napisom dla niesłyszących projekcje tych samych filmów będą też dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu. – W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z niepełnosprawnością wzroku oraz 800 tys. osób z niepełnosprawnością słuchu. Dzięki audiodeskrypcji, wersji lektorskiej i napisom dla niesłyszących przynajmniej części z nich umożliwimy pełne uczestnictwo w festiwalu – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. – Chcemy otworzyć festiwal na widzów dotąd wykluczonych. Wierzymy, że widzowie z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu mają prawo do obcowania ze sztuką w sposób pozbawiony barier. Jest to rozwiązanie, które sprzyja integracji, ponieważ zarówno widzowie bez niepełnosprawności jak i Ci, którzy nie widzą lub nie słyszą mogą podczas tego samego seansu wspólnie przeżywać filmowe emocje.

Bank Millennium jest mecenasem MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem, a tym roku jest również sponsorem audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących

Filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących będą wyświetlane w dniach 10-19 maja w warszawskiej Kinotece i wrocławskim DCF. Wśród nich znajdą się cztery tytuły o zróżnicowanej tematyce. W „My Generation” Davida Batty’ego wybitny aktor i zdobywca Oscara Sir Michael Caine przywołuje klimat swingującego Londynu z lat 60. Isa Willinger, reżyserka filmu „A to mój przyjaciel robot” („Hi, A.I.”) przedstawia relacje ludzi z robotami osobistymi oraz zastanawia się nad możliwościami i granicami sztucznej inteligencji. Z kolei bohaterami filmu „Pogawędki o drzewach to zbrodnia” („Talking About Trees”) Suhaiba Gasmelbariego - zdobywcy Nagrody dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym Berlinale - są czterej sudańscy eks-filmowcy w sędziwym wieku, którzy postanawiają odrestaurować dawne kino pod Chartumem. Tytułowy „Stroiciel Himalajów” („Piano to Zanskar”, reż. Michał Sulima) ma swój zakład w londyńskim Camden Town, ale pewnego dnia postanawia przeprowadzić operację wniesienia stuletniego fortepianu do jednej z najtrudniej dostępnych wiosek w Himalajach. Jak widać, na festiwalu Millennium Docs Against Gravity nie ma rzeczy niemożliwych.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku i ich asystenci oraz osoby z niepełnosprawnością słuchu będę mogły kupić bilety na pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami w cenie 12 zł. Na projekcje obowiązują zapisy: kinoteka@audiomovie.pl dla projekcji w Warszawie oraz dcf@audiomovie.pl dla projekcji we Wrocławiu.

Zapraszamy!