Informacje prasowe


11.05.2016

13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival startuje 13 maja

W Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa przedstawiająca program trzynastej edycji Festiwalu MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY, który odbędzie się w dniach 13-25 maja w czterech miastach: Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Bydgoszczy (Kino Orzeł) oraz - po raz pierwszy - w Gdyni, w nowoczesnym Gdyńskim Centrum Filmowym.

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Podczas tegorocznej edycji obejrzymy ok. 130 filmów, odbędzie się ok. 50 wydarzeń towarzyszących, a do Polski zawita ok. 100 twórców i bohaterów filmów z całego świata.

- 10 lat temu Millennium Docs Against Gravity jako pierwszy festiwal w Polsce wprowadził konkurs dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Banku Millennium) - opowiada Artur Liebhart, dyrektor Festiwalu. - Dziś wprowadzamy konkurs dla filmów na pograniczu fabuły i dokumentu - Nagrodę Fiction/Non-Fiction. Takie filmy były zawsze obecne na naszym festiwalu i chcemy podkreślić ich rolę w rozwoju sztuki filmowej. Mecenasem festiwalu pozostaje od dekady Bank Millennium. Cieszę się, że pogłębiamy tę współpracę, a Bank Millennium staje się Mecenasem tytularnym, zapewniając dalszy rozwój festiwalu.

- Jesteśmy partnerem festiwalu od jedenastu lat i z przyjemnością obserwujemy jego rozwój. Dla Banku Millennium to bardzo ważne wydarzenie. Porusza istotne tematy współczesnego świata ważne również dla naszych klientów i środowiska, w którym jesteśmy aktywni – podkreśliła Iwona Jarzębska Dyrektor ds. Public Relations Banku Millennium.

O Nagrodę Główną Banku Millennium zawalczy 13 filmów - laureata wybierze jury pod przewodnictwem Roberta Glińskiego.

- Ważne żeby w filmach zobaczyć kawałek ludzkiego losu, żeby ta opowieść była uczciwa, nie banalna i miała pewną energię. Przede wszystkim powinna w nas wywoływać jakąś refleksję. Refleksję bardzo osobistą o współczesnym świecie, o tym co się teraz dzieje wokół. Takie filmy będziemy nagradzać - powiedział Robert Gliński, przewodniczący jury.

Na festiwalu będzie można obejrzeć 8 polskich filmów, m.in. „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” obecnego na konferencji Pawła Łozińskiego (w prestiżowej sekcji Doc Gala), „Zud” Marty Minorowicz (w sekcji konkursowej o Nagrodę Fiction/Non-Fiction), „Jarocin. Po co wolność” (reż. Leszek Gnoiński i Marek Gajczak); Konkurs Nos Chopina - w tym roku pretendentów do tej nagrody poszerzono o filmy nt. sztuki) oraz najnowszy film Bartka Konopki pt. „Droga do mistrzostwa (sekcja Doc Gala). Pośród dziesięciu konkursów znajduje się Green Warsaw Award - pierwsza w Polsce nagroda dla filmu o tematyce ekologicznej.

Po raz kolejny na festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie można premierowo obejrzeć najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. Wernera Herzoga, Siergieja Loznitsy i Nikolausa Geyrhaltera. Na spotkania z publicznością przyjadą m.in. wspomniani Loznitsa i Geyrhalter oraz Wiktor Jerofiejew, Erik Gandini, Yann Arthus-Bertrand, Donald Lynden-Bell i William Binney. Z koncertami wystąpią m.in. Kutiman Orchestra, Wood Brothers i Songhoy Blues. Odbędą się debaty, organizowane z prestiżowymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak: WWF Polska, Frontex, czy Amnesty International Polska. Na festiwalu obecna będzie także Akademia Dokumentalna - projekt edukacyjny oparty na filmie dokumentalnym, działający przez cały rok w szkołach wyższych, średnich i podstawowych w całej Polsce.

Bank Millennium jako mecenas festiwalu również angażuje się w jego promocję. W 500 bankowych placówkach w całej Polsce trwa kampania indoorowa, która zaprasza klientów do udziału w festiwalu. Powstał również specjalny odcinek Polimatów Radka Kotarskiego, twarzy kampanii Banku w telewizji i w kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/BankMillennium, który nawiązuje do Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Bank zamierza skorzystać z możliwości promocji swego zaangażowania w festiwal również przy okazji obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego, których jest partnerem i organizuje w czwartek 12 maja na terenie UW, dodatkową projekcję filmu „Wujek Bernard– lekcje innej ekonomii” w reż. Richard Brouillette oraz debatę z udziałem ekspertów, w tym przedstawiciela Banku Millennium. W czerwcu odbędzie się specjalna projekcja filmu, który zdobędzie nagrodę Główną Banku Millennium, w trzech miastach festiwalowych: Warszawa, Gdynia, Wrocław.