Informacje prasowe


13.03.2018

Udostępnij

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
13 filmów powalczy o Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix w Konkursie Głównym 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

W Filmotece Narodowej–Instytucie Audiowizualnym 13 marca odbyła się konferencja prasowa odsłaniająca wybrane hity programu nadchodzącej 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, którego Bank Millennium jest mecenasem od 13 lat.

W tym roku odbędą się aż dwa nowe konkursy – Konkurs „Odcienie wolności” organizowany wspólnie przez Discovery Polska, Filmotekę Narodową–Instytut Audiowizualny i Millennium Docs Against Gravity w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, i Konkurs VRSAWA dedykowany filmom VR (virtual reality) – sekcji rozwijanej przez Festiwal i Bank Millennium.

Festiwal odbędzie się w tym roku w pięciu miastach Polski: Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe), w Lublinie (Centrum Spotkania Kultur) i Bydgoszczy (Kino Orzeł). W dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Lublinie 14–21 maja, w Gdyni 16-25 maja i w Bydgoszczy w dniach 19-26 maja.

13 filmów powalczy o Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix w Konkursie Głównym

O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 13 filmów. Jury w składzie: Jan Gassmann – reżyser filmowy, Anna Zamecka – reżyserka filmowa, Grzegorz Jarzyna – reżyser teatralny, będzie wybierać pośród najnowszych, najciekawszych dzieł kina dokumentalnego. W Konkursie Głównym znalazł się następujące filmy:

 • „Bez przerwy” („The Long Season”) reż. Leonard Retel Helmrich
 • „Call me Tony” („Call me Tony”) reż. Klaudiusz Chrostowski
 • „Czyściciele internetu” („The Cleaners”) reż. Hans Block i Moritz Riesewieck
 • „Po drugiej stronie drzwi” („The Other Side of Everything”) reż. Mila Turajlic
 • „Geneza 2.0” („Genesis 2.0”) reż. Christian Frei i Maxim Arbugaev
 • „Jądra Tarzana” („Tarzan’s Testicles”) reż. Alexandru Solomon
 • „Jutro albo pojutrze” („Minding the Gap”) reż. Bing Liu.
 • „Książę i dybuk” („The Prince and the Dybbuk”) reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski Polska
 • „Można kochać ziemniaki” („Love is Potatoes”) reż. Aliona van der Horst
 • „Pani Fang” („Mrs. Fang”) reż. Wang Bing
 • „Pokolenie pieniądza” („Generation Wealth”) reż. Lauren Greenfield
 • „Stając się zwierzęciem” („Becoming Animal”) reż. Peter Mettler i Emma Davie
 • „Walc Waldheima” („The Waldheim Waltz”) reż. Ruth Beckermann

Bank Millennium – mecenas festiwalu zaprasza na pokaz kina VR

W ubiegłym roku w ramach Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy na taką skalę na festiwalu filmowym w Polsce odbyły się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR. W tym roku Festiwal ma dla widzów dodatkową atrakcję związaną z kinem VR – uruchomiony zostaje nowy konkurs VRSAWA, w którym o nagrodę powalczą filmy zrealizowane w technologii virtual reality.

– Bank Millennium jest jednym z najbardziej in¬nowacyjnych banków w Polsce. Nowe technolo¬gie to filar naszej działalności. Dlatego cieszy¬my się, że sekcja filmów w technice VR rozwija się i staje się integralną częścią festiwalu. Bank Millennium, jak kino VR, podchodzi do wyzwań zmieniającej się rzeczywistości 360°. Widzimy jak świat wokół nas się zmienia i rozumiemy, że tej ewolucji nie da się powstrzymać, dlatego chcemy ją mądrze wspierać poprzez inwestowa¬nie w innowacje na potrzeby sztuki i kultury – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

Festiwal to także wyjątkowe koncerty

Na scenie muzycznej, ściśle powiązanej z prezentowanymi filmami, wystąpią m.in. The Tiger Lillies, znani są z wyjątkowych występów na żywo. Na 15. Millennium Docs Against Gravity The Tiger Lillies zagrają 10 maja na otwarcie festiwalu. Ich muzyka stanowi ścieżkę dźwiękową filmu – „Film o niczym” („In Praise of Nothing”). W muzycznym programie Festiwalu znalazł się wyjątkowy projekt Yoshtoyoshto Petera Mettlera (reż. filmu „Stając się zwierzęciem”). Magnetyzujące show złożone z obrazu miksowanego na żywo, muzyki i historii opowiadanej ze sceny - tzw. live documentary – odbędzie się 11 maja.

Także 11 maja z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity wraz z Placem Defilad organizuje wydarzenie podczas którego Plac zmieni się na ten czas w Plac Kobiet. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie koncert Pauliny Przybysz z gościnnym występem Katarzyny Nosowskiej.

W ramach muzycznej odsłony Festiwalu także projekt „Tutaj“ - film operatora Kamila Gubały, muzyków Piotra Bukowskiego (Xenony, Hokei) i Jakuba Ziołka – laureata Paszportu Polityki 2015, z gościnnym udziałem mieszkającego na co dzień w Beskidzie Niskim pisarza, Andrzeja Stasiuka. W warszawskim Iluzjonie warstwę filmową, muzyczną i literacką zaprezentują na żywo.

Więcej szczegółów na www.docsag.pl