Informacje prasowe


08.11.2012

„Złote Berło"- nagroda Banku Millennium i Fundacji Kultury Polskiej dla Jerzego Stuhra

Jerzy Stuhr, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog i pisarz został laureatem nagrody „Złote Berło" 2012. Kapituła nagrody pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz przyznała ją za całokształt działalności artystycznej i pedagogicznej, wspaniałe dzieła teatralne i filmowe, przejmujące i porywające kreacje aktorskie oraz refleksyjną i niebanalną memuarystykę. „Małe Berło", czyli nagrodę przyznawaną przez Laureata za bliskie jego artystycznej drodze dokonania artystyczne, otrzymał Marek Lechki, utalentowany reżyser młodego pokolenia, autor wielokrotnie nagradzanego filmu „Erratum".

Uroczystość wręczenia nagrody i towarzyszący jej koncert odbędzie się 12 listopada br. w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich. Relacje telewizyjną z tej uroczystości będzie można obejrzeć tego samego dnia o godz. 22.50 w II Programie TVP.

Nagroda „Złote Berło" została ustanowiona w roku 1999 przez Fundację Kultury Polskiej i Bank Millennium, który też jest mecenasem nagrody i uroczystości towarzyszącej jej wręczeniu. Nagroda przyznawana jest dorocznie wybitnym polskim twórcom. Obszarem nagrody jest najpełniej rozumiana twórczość pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców, organizacji społecznej, instytucji artystycznej, ruchu kulturalnego czy naukowego. Jej laureatami są w kolejności: Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek, Janusz Gajos, Tadeusz Różewicz,  Maria Fołtyn, Wojciech Młynarski, Krzysztof Penderecki, Józef Wilkoń i Wiesław Myśliwski. 

„Złote Berło" przyznano po raz czternasty. Biorąc pod uwagę listę laureatów, ta nagroda to jedno z najpoważniejszych wyróżnień jakie może otrzymać polski twórca. Dla Banku Millennium to istotny fragment naszego zaangażowania w sprawy społeczne, w którym mecenat kultury odgrywa zasadniczą rolę"- powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Artur Klimaczak, Wiceprezes Zarządu Banku Millennium.

Nagroda „Złote Berło" to rzeźba berła z brązu autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha, w której głowicy osadzony jest indywidualnie dobrany kamień szlachetny. Tym razem jest to pochodzący z RPA kryształ przezroczystego diamentu o barwie jasnobrązowej o wadze około 1 karata. Laureat otrzymuje także kwotę 110 tys. zł, zaś laureat „Małego Berła" kwotę 11 tys. zł.