Informacje prasowe


26.04.2024

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Najlepszy student ze stypendium Banku Millennium

Najlepszy student portugalistyki na Uniwersytecie Warszawskim odebrał stypendium fundowane przez Bank Millennium. Czek umożliwi wyjazd do Portugalii i udział w kursie pogłębiającym znajomość języka i kultury tego kraju.

To już kolejne wsparcie studentów tego kierunku w Warszawie udzielone przez Bank Millennium. Inicjatywa ma długofalowy charakter. Jej inicjatorzy liczą, że zaprocentuje w przyszłości również w obszarze biznesu, który staje się ponadnarodowy i wymaga wysokiej wrażliwości na różnice kulturowe. Bank prawie dwukrotnie zwiększył w tym roku wartość wsparcia. Dorota Jeż, najlepsza studentka studiów licencjackich zakończonych w roku 2022/23, odebrała czek na kwotę 2 500 euro. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Tematem jej pracy licencjackiej była obecność feminimów afrykańskich w dziełach mozambickiej pisarki Pauliny Chiziane.

- Jako polski bank, którego większościowy udziałowiec ma siedzibę w Portugalii, chciałbym podkreślić, że przyznawanie stypendium jest naturalnym sposobem promowania i poszerzania wiedzy między naszymi kulturami. Sponsorowanie inicjatyw edukacyjnych, a w szczególności wspieranie młodych talentów, jest jednym z najlepszych sposobów inwestowania w przyszłość. Bank podejmuje również inne inicjatywy w tym obszarze, np. projekt poświęcony edukacji finansowej dzieci, realizowany przez Fundację Banku Millennium – mówi Fernando Bicho, Wiceprezes Zarządu Banku Millennium.

- Studia licencjackie w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich pozwoliły mi na głębokie poznanie języka portugalskiego, jak i kultur krajów luzofońskich. Jestem bardzo wdzięczna nauczycielom i kolegom z ISII, Instytutowi Camõesa i Bankowi Millenium za docenienie moich wysiłków z ostatnich trzech lat oraz za starania, które wkładają w rozpowszechnianie języka i kultury. Dziękuję również Bankowi Millenium za wspieranie kształcenia osób studiujących na Portugalistyce poprzez oferowanie tak hojnego stypendium. Nie mogę doczekać się wyjazdu do Portugalii i dalszych przygód z językiem portugalskim. – dodaje Dorota Jeż, laureatka stypendium Banku Millennium na rok 2022/2023.

- Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym była i jest bardzo ważna dla środowiska akademickiego. Cieszę się, że dzięki współpracy z Instytutem Camõesa i Bankiem Millenium osoby studiujące na Wydziale Neofilologii na kierunku iberystyka: portugalistyka mogą korzystać z programu stypendialnego, który pozwoli im jeszcze lepiej zgłębiać wiedzę na temat języka i kultury Portugalii. – podkreśla prof. dr hab. Robert Małecki, Dziekan Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.

- Jest to stypendium, które niewątpliwie pomaga kultywować doskonałość wśród polskich studentów na kierunkach portugalistycznych tej uczelni i wspierać kształcenie specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki wsparciu Camões I.P. mamy obecnie siedem uniwersytetów w Polsce, które oferują kształcenie w zakresie studiów portugalistycznych i kursów języka portugalskiego, co znacznie wzmacnia więzi między naszymi krajami. - Luís Cabaço, ambasador Portugalii w Warszawie.

Bank Millennium, którego głównym akcjonariuszem jest Millennium bcp, największy prywatny bank portugalski, intensywnie wspiera przedsięwzięcia promujące historię i kulturę Portugalii w Polsce. Stypendia dla najlepszych studentów portugalistyki funduje od 2013 roku. W październiku ubiegłego roku zdecydowano o przedłużeniu współpracy na trzy kolejne lata. Partnerem przedsięwzięcia są Uniwersytet Warszawski oraz Instytutu Camões, którego celem jest upowszechnianie nauczania języka i kultury portugalskiej za granicą oraz promocja języka portugalskiego, jako globalnego języka kultury. Stypendia przyznano już: Joannie Jaszczukowskiej (2015/16), Paulinie Junko (2016/17), Annie Kozłowskiej (2017/18), Katarzynie Maź (2018/19) i Justynie Żmijewskiej (2021/22).

Więcej informacji o promocji na www.bankmillennium.pl.