Informacje prasowe


13.06.2022

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Minimum valuable product, czyli jak efektywnie rozwijać produkt

Chociaż tworzenie oprogramowania jest procesem długofalowym, to podczas prac nad projektem warto pamiętać o wyznaczaniu celów krótkoterminowych. O tym, jaka jest właściwa rola software dewelopera i jak rozumieć koncepcję minimum valuable product podczas warszawskiej edycji Code Europe opowiadał Bartosz Bednarek z Banku Millennium.

2 czerwca 2022 r. na Stadionie Narodowym odbyła się warszawska edycja konferencji programistycznej Code Europe - największej konferencji programistycznej w Polsce. Jednym z prelegentów wydarzenia był Bartosz Bednarek z Departamentu Rozwoju Aplikacji Banku Millennium. Tematem wystąpienia naszego eksperta była koncepcja minimum valuable product jako optymalna metoda realizacji procesu tworzenia oprogramowania.

- Wydarzenia ostatnich lat pokazały konieczność elastycznego podejścia do długofalowego planowania. Odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się otoczenie jest koncepcja minimum valuable product (MVP), która pokazuje, że wieloletnie strategie łatwiej realizować za pomocą krótkoterminowych celów, umożliwiających dostosowanie się do dynamicznych zmian otoczenia oraz ułatwiających osiągnięcie kluczowych celów sprzedażowych takich jak monetyzacja – powiedział Bart Bednarek z Bank Millennium podczas warszawskiej edycji Code Europe – największej w Polsce konferencji dla specjalistów IT.

Przedstawiciel Departamentu Rozwoju Aplikacji Banku Millennium wskazywał, dlaczego do tworzonego oprogramowania warto podchodzić w sposób kompleksowy. - Nadmierne skupianie się na pisaniu kolejnych linijek kodu często staje się przyczyną zjawiska określanego jako „Big Bang” – dążenia do zawarcia jak największej liczby rozwiązań już na wstępnym etapie realizacji projektu. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której poświęciliśmy wiele czasu i środków na tworzenie produktu, który ostatecznie nie spełnia potrzeb klienta. Nie zapominajmy więc, że naszym zadaniem jest przede wszystkim stworzyć w relatywnie krótkim czasie takie oprogramowanie, które zaspokoi potrzeby naszego zleceniodawcy i będzie dawało możliwość dalszego rozwoju– powiedział.

Podczas prelekcji nasz ekspert tłumaczył, jak ważne dla zespołów programistycznych są metody eventstorming oraz userstorymapping, będące przydatnymi narzędziami w procesie tworzenia MVP. - Event Storming polega na identyfikacji istotnych dla danego programu zdarzeń będących jego składowymi i przeniesieniu ich na procesy zachodzące w ramach budowanego systemu. Weźmy na przykład wejście użytkownika na stronę główną sklepu internetowego. Co nasz program powinien w tej sytuacji wykonać? Wyświetlić reklamę? A może zaproponować dodatkowy produkt? Za pomocą oznaczania kolejnych etapów procesu budujemy biznesową ścieżkę realizacji produktu. Jednocześnie dzięki zaangażowaniu do Event Stormingu ekspertów ds. technicznych możemy określić dziejące się w tle procesy systemowe oraz dokonać identyfikacji potencjalnych zagrożeń. W ten sposób uzyskujemy draft systemu, ścieżkę realizacji procesów, rozpoznajemy potencjalne zagrożenia, ale przede wszystkim uzyskujemy spisaną listę minimalnych funkcjonalności niezbędnych do rozpoczęcia pierwszej monetyzacji. Z kolei User Story Mapping, w ramach którego identyfikujemy czynności, jakich użytkownik dokonuje w ramach np. procesu zakupu towarów przez Internet, pozwala określić priorytety dla naszego projektu oraz zaplanować jego wycenę – powiedział Bartosz Bednarek.

Przedstawiciel Banku Millennium podkreślił również znaczenie ścieżki „Happy Path” w procesie tworzenia wersji MVP produktu. - Happy Path to zestaw funkcjonalności kluczowych z punktu widzenia różnych sposobów użycia oprogramowania jako produktu, np. z perspektywy klienta, sprzedawcy oraz właściciela. Najważniejsza jest oczywiście pierwsza z nich, ponieważ to dzięki klientowi przedsiębiorca odnotowuje zyski. Zastosowanie takiego podejścia sprawia, że twórca oprogramowania oraz testerzy produktu mogą po relatywnie krótkim czasie (tygodniu, dwóch) rozpocząć pierwszą interakcję ze ścieżką użytkownika i zidentyfikować kluczowe funkcjonalności np. na podstawie liczby kliknięć wykonanych przez użytkownika przed zrealizowaniem transakcji. Ogromną zaletą tej metody jest możliwość sprawdzenia realnych odczuć oczami konsumenta już od samego początku prac. Co więcej, kolejne rozwiązania można dodawać w następnych etapach, obudowując tym samym powstały wcześniej core produktu – powiedział.

Code Europe to największa konferencja programistyczna w Polsce. Co roku w trakcie trzech edycji organizowanych w Warszawie, Krakowie i Trójmieście setki programistów, deweloperów oprogramowania, menadżerów i pasjonatów IT spotykają się celem wymiany doświadczeń z obszarów takich jak cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja czy techniki realizacji projektów.