Informacje prasowe


06.05.2020

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Millennium Docs Against Gravity zapowiada DOCS AGAINST ISOLATION 8-17 maja - wyjątkowe wydarzenie online jako zapowiedź wrześniowej edycji Festiwalu

Millennium Docs Against Gravity zapowiada niezwykłe wydarzenie online: DOCS AGAINST ISOLATION, które potrwa od 8 do 17 maja i jest zapowiedzią tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która w tym roku wyjątkowo odbędzie się w dniach 4-13 września. W czasie wydarzenia widzowie będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt filmów z poprzednich edycji, z czego połowa będzie w wolnym dostępie (na portalu Ninateka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego). Oprócz seansów odbędą się sesje Q&A, koncerty, DJ sety, warsztaty, spotkania z ekspertami oraz wiele innych niespodzianek. Filmem otwarcia, już w najbliższy piątek 8 maja, będą „Liczby i marzenia” w reżyserii Anny Bucchetti, laureat pierwszej w historii festiwalu Nagrody Banku Millennium (zdobył ją w 2006 roku). Filmem zamknięcia, który zostanie bezpłatnie zaprezentowany w niedzielę 17 maja, będzie „Thru You Princess” w reżyserii Ido Haara.

- Ten maj będzie inny niż wszystkie. Po raz pierwszy w swojej siedemnastoletniej historii Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity nie odbędzie się chwilę po majówce. To dla nas jako wieloletniego mecenasa festiwalu i dla fanów kina doumentalnego, wyjątkowa sytuacja – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. – Widzimy jednak w ograniczeniu spowodowanym kororawirusem nowe szanse i możliwości. Dzięki DOCS AGAINST ISOLATION, które odbywa się całkowicie w online, możemy dotrzeć do nowych odbiorców i zdobyć jeszcze więcej fanów i widzów kina dokumentalnego. Będziemy obecni z Festiwalem nie tylko w 6 głównych miastach festiwalowych, ale w całej Polsce – dodaje Iwona Jarzębska.

Wydarzenie, pod opieką mecenasa Festiwalu Banku Millennium, zostało przeniesione na początek września (4-13.09.2020) i odbędzie się w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Bydgoszczy. Jednak już w maju odbędzie się wyjątkowy event online pod wymowną nazwą DOCS AGAINST ISOLATION. W dniach 8-17 maja na widzów będą czekały: wyjątkowa selekcja kilkudziesięciu filmów, z których połowa będzie dostępna za darmo, sesje Q&A na żywo z twórcami i bohaterami filmów, koncerty live, sety didżejskie, nagrania od twórców i ekspertów oraz wiele unikalnych materiałów archiwalnych z poprzednich edycji, a także niespodzianki, które będą odsłaniane stopniowo. Wiele filmów prezentowanych w ramach programu będzie można obejrzeć w otwartym dostępie na portalu Ninateka, dzięki współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym. Wszystkie informacje będą pojawiały się w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/557955284854386/

Sesje Q&A: Paweł Pawlikowski, Bing Liu, Eliza Kubarska

Ważnym elementem DOCS AGAINST ISOLATION będą sesje Q&A z uznanymi reżyserami i reżyserkami. Odbędzie się spotkanie na żywo z Pawłem Pawlikowskim, który będzie przewodniczącym jury podczas tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity we wrześniu. Zdobywca Oscara® opowie o swojej twórczości dokumentalnej, od której rozpoczynał karierę oraz o wartościach, których poszukuje w tym gatunku kina. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję w wolnym dostępie zobaczyć wybrane filmy dokumentalne Pawlikowskiego.

Kolejną wybitną reżyserką kina dokumentalnego, której na żywo będzie można zadać pytania, jest Eliza Kubarska. Spotkanie z nią będzie połączone z bezpłatnym seansem filmu „Badjao. Duchy z morza” (premiera na Millennium Docs Against Gravity w 2014, film zdobył wyróżnienie w Konkursie Canon za Najlepsze Zdjęcia), opowiadającym o społeczności nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Kubarska opowie także o swoim najnowszym filmie „Ściana cieni”, którego polska premiera odbędzie się w czasie festiwalu Millennium Docs Against Gravity we wrześniu. To opowieść o niezwykłe niebezpiecznej wyprawie na górę Kumbhakarna, pokazana z perspektywy nepalskich Szerpów, dla których to miejsce święte i jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów Himalajów.

Kolejny gościem DOCS AGAINST ISOLATION będzie Bing Liu, reżyser film „Jutro albo pojutrze”, który w 2018 roku zdobył aż cztery nagrody podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity, w tym Nagrodę Główną Banku Millennium, a także nominację do Oscara®. Jego film to niezwykła, bardzo osobista historia samego reżysera oraz jego przyjaciół, dla których jeżdżenie na desce stało się odskocznią od rzeczywistości pełnej przemocy domowej oraz nudnego życia w wyludniającym się mieście w biednym regionie w Illinois w USA. Bing Liu opowie podczas spotkania o powstaniu tego wyjątkowego filmu, do którego materiały zbierał przez lata, dokumentując swoje dorastanie.

Wszystkie informacje o DOCS AGAINST ISOLATION będą pojawiały się w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/557955284854386/

Bank Millennium jest partnerem Millennium Docs Against Gravity od 15 lat i sponsorem Nagrody Głównej Banku Millennium dla najlepszego filmu. W 2016 roku objął mecenat tytularny nad festiwalem. W 2019 roku, podczas 16 edycji padł rekord frekwencji publiczności. Ponad 92 000 widzów w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie wybrało się na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące Festiwalu.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według MovieMaker Magazine. Głównym kryterium, jakim kierowało się ośmiu panelistów zwołanych przez redakcję MovieMaker Magazine, była odprężona atmosfera i „wrażenie bezwysiłkowości”, jakie odnieśli w przypadku festiwali, które były znakomicie przygotowane i dostarczały widzom nowatorskich przeżyć kinowych na najwyższym poziomie. MovieMaker Magazine to w USA czołowe źródło informacji o branży filmowej oraz najpoczytniejszy magazyn o niezależnym kinie na świecie.