Nowoczesne narzędzia wspierają eksportowy biznes.

Autor: Marcin Serafin, Kierujący Wydziałem Transakcji z Klientami w Departamencie Skarbu Banku Millennium

Choć warunki do inwestowania za granicą są obecnie dobre, a polscy przedsiębiorcy nabrali pewności siebie, doświadczenia i apetytu na podbój nowych rynków, warto pamiętać o wyzwaniach, jakie stoją przed rodzimymi firmami. Głównym zagrożeniem dla ich ekspansji jest nie tylko niestabilna sytuacja finansowa państw takich jak Chiny, Rosja czy kraje Bliskiego Wschodu, ale również duże wahania kursów walutowych, które mogą powodować wzrost zobowiązań lub spadek należności spółki. Osoby zarządzające finansami przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych mogą korzystać z rozwiązań pozwalających zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym oraz internetowych i mobilnych platform transakcyjnych, dzięki którym zyskują bezpośredni dostęp do międzynarodowego rynku walutowego i mogą na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację, samodzielnie sprzedając i kupując waluty na konkurencyjnych warunkach.

Funkcjonowanie elektronicznych platform transakcyjnych opiera się na bardzo prostych zasadach. Przedsiębiorca może samodzielnie, w dowolnym miejscu i czasie, bez pośrednictwa dealera banku, kupować bądź sprzedawać waluty, zawierać transakcje zabezpieczające kurs itp. Zawieranie transakcji przez internet upraszcza i skraca czas operacji, umożliwia osiągnięcie pełnej kontroli nad ich przebiegiem, jak również nad pozycją walutową firmy oraz uzyskanie rynkowych cen transakcyjnych nawet dla niewielkich nominałów.

Po zalogowaniu do platformy, na ekranie komputera klient może obserwować udostępniane w czasie rzeczywistym ceny dla właściwych par walutowych. Platforma Millennium Forex Trader umożliwia zawieranie transakcji na najważniejszych parach walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, GBP/PLN, EUR/USD, NOK/PLN, SEK/PLN, DKK/PLN, JPY/PLN. Transakcje zawierane są po bieżących kursach wymiany, pochodzących bezpośrednio z rynku. Klient może dynamicznie reagować na zmieniająca się sytuację rynkową i dokonywać transakcji zakupu i sprzedaży w wybranym przez siebie, najkorzystniejszym z jego punktu widzenia momencie. Sposób rozliczania transakcji jest bardzo prosty i wygodny, a efekty dokonanej transakcji są widoczne w systemie niezwłocznie po jej zawarciu.