Szyfrowane połączenie i certyfikaty bezpieczeństwa

Poznaj rozwiązania, które zapewniają bezpieczne korzystanie z konta online

Szyfrowane połączenie
i protokół SSL

Szyfrowane połączenie
i protokół SSL

Bezpieczeństwo bankowości internetowej Millenet zapewnia użycie szyfrowanej transmisji danych między Twoim komputerem a serwerem Banku. Transmisja zabezpieczona jest 128-bitowym protokołem SSL. Informacja o tym, że połączenie jest szyfrowane, znajduje się w przedrostku https:// umieszczonym na początku adresu strony.

Bank Millennium stosuje certyfikat GeoTrust True BusinessID SSL wydany przez renomowaną firmę GeoTrust, specjalizującą się w szyfrowaniu i ochronie danych. Zabezpieczenie zapewnia ochronę Twoich danych przed przechwyceniem przez osoby niepożądane. Certyfikat gwarantuje także, że strona logowania należy do instytucji, dla której został wydany, czyli do Banku Millennium.

Jak sprawdzić certyfikat?

W większości przeglądarek po lewej lub prawej stronie paska adresu strony umieszczona jest ikonka kłódki. Powinna być ona zamknięta. Kliknij w nią, aby wyświetlić certyfikat i upewnić się, że Twoje połączenie jest bezpieczne, a strona prowadzona przez Bank Millennium.

Certyfikaty bezpieczeństwa dokumentów PDF


Każdy dokument PDF pobrany z Millenetu jest podpisany certyfikatem bezpieczeństwa Banku Millennium. Dzięki temu można w łatwy sposób prześledzić, czy nikt nie ingerował w jego treść już po podpisaniu.

Bank Millennium wykorzystuje 4 różne certyfikaty do podpisywania dokumentów PDF. Wszystkie charakteryzuje identyczny parametr "O" (Organizacja) Bank Millennium S.A. oraz spis cech, które - występując razem - tworzą unikatowe dane danego podpisu elektronicznego.

Jak sprawdzić autentyczność certyfikatu?

Poniższa instrukcja dotyczy wersji Adobe Acrobat Reader DC

  1. 1

    Ściągnij dokument PDF z Millenetu i otwórz go za pomocą programu Adobe Acrobat Reader. Jeśli nie masz takiego programu na swoim komputerze, możesz pobrać go bezpłatnie ze strony Adobe.

  2. 2

    W prawym górnym rogu dokumentu wybierz Panel Podpis, a następnie prawym przyciskiem myszy kliknij na nazwie certyfikatu Wersja 1: Podpisane przez... i wybierz opcję Pokaż właściwości podpisu...

  3. 3

    Pojawi się okno Własności Podpisu. W sekcji Informacje o autorze podpisu kliknij na Pokaż certyfikat autora podpisu

  4. 4

    W zakładce Szczegóły wyświetla się certyfikat dokumentu. Porównaj te dane z 4 certyfikatami, które Bank Millennium wykorzystuje do podpisywania dokumentów PDF. Znajdziesz je poniżej.

  5. 5

    Jeden z czterech poniższych certyfikatów musi spełniać jednocześnie wszystkie następujące dane: Temat, Wydawca, Numer seryjny, Zbiór SHA1.

Suma kontrolna

  • Każdy dokument zamieszczony w Millenecie w sekcji Informacje o zmianach posiada swoją unikalną sumę kontrolną (skrót kryptograficzny wykonany za pomocą funkcji SHA 256). Jakakolwiek zmiana w dokumencie powoduje zmianę sumy kontrolnej.

    Dokumenty w sekcji Informacje o zmianach w Millenecie są podpisane certyfikatem elektronicznym, który wykorzystuje znacznik czasu.

  • Aby umożliwić samodzielne sprawdzenie integralności dokumentu, przesyłamy Ci SMS-em 4 pierwsze i 4 ostatnie znaki sumy kontrolnej. Dzięki temu, w każdej chwili możesz sprawdzić sumę kontrolną dokumentu, by mieć pewność, że dokument nie był zmieniany.

  • Sumę kontrolną dokumentu, czyli skrót SHA 256 sprawdzisz w następujące sposoby:

    Sposób 1 dla Windows:

    1. Z listy Wszystkich aplikacji wybierz aplikację Windows PowerShell.
    2. W wierszu komend wpisz „Get-FileHash -Path z:\desktop\file.jpg -Algorithm SHA256”.
    3. Zmień ścieżkę „z:\desktop\file.jpg” na ścieżkę pliku, dla którego chcesz poznać sumę kontrolną wykonaną za pomocą funkcji SHA 256.
    4. Po wybraniu Enter pod słowem „Hash” pojawi się suma kontrolna.
    5. Porównaj oba identyfikatory (Twój i ten, który pokazała aplikacja). Jeśli będą jednakowe, masz pewność, że dokument, który pobrałeś z Millenetu jest oryginalny i nigdy nie był zmieniony.

     

    Sposób 2 dla Windows:

    1. Pobierz dokument z linku w wiadomości lub z sekcji Informacje o zmianach.
    2. Najedź kursorem na ikonę dokumentu i kliknij prawy przycisk myszki.
    3. Z wyświetlonego menu wybierz opcję: CRC SHA, a następnie SHA-256.
    4. W nowym oknie otworzy się informacja o sumie kontrolnej SHA-256 złożonej z 64 znaków.
    5. Porównaj oba identyfikatory (Twój i ten z powyższego okna). Jeśli będą jednakowe, masz pewność, że dokument, który pobrałeś z Millenetu jest oryginalny i nigdy nie był zmieniony.

     

    Sposób 3:

    1. Uruchom jedną z dostępnych w Internecie stron, która pozwala poznać sumę kontrolną (za pomocą funkcji SHA-256) dla danego dokumentu.
    2. Na stronę, którą wybrałeś, wyślij dokument, który pobrałeś od nas.
    3. Strona ta odkoduje skrót SHA-256 dla Twojego dokumentu.
    4. Porównaj oba identyfikatory (Twój i ten, który pokazała strona). Jeśli będą jednakowe, że dokument, który pobrałeś z Millenetu jest oryginalny i nigdy nie był zmieniony.

     

    Sposób 4 dla Mac OS:

    1. Uruchom Terminal poprzez Spotlight, Launchpad lub Pogramy->Narzędzia
    2. Wpisz „shasum –a 256” oraz po spacji ścieżkę pliku, dla którego chcesz poznać sumę kontrolną i wybierz Enter,
    3. Otrzymasz ciąg alfanumeryczny, który jest sumą kontrolną wyliczoną na podstawie funkcji SHA 256.
    4. Porównaj oba identyfikatory (Twój i ten z powyższego okna). Jeśli będą jednakowe, masz pewność, że dokument, który pobrałeś z Millenetu jest oryginalny i nigdy nie był zmieniony.

     

    Sposób 5 dla Linux:

    1. Otwórz narzędzie Terminal.
    2. Wpisz miejsce, gdzie znajduje się Twój plik np. „cd download_directory”.
    3. Następnie wpisz „sha256sum foto.jpg”, gdzie „foto.jpg” to nazwa pliku, dla którego chcesz sprawdzić sumę kontrolną.
    4. Wybierz Enter. Pojawi się suma kontrolna wyliczona na podstawie funkcji SHA 256.
    5. Porównaj oba identyfikatory (Twój i ten, który pokazała aplikacja). Jeśli będą jednakowe, masz pewność, że dokument, który pobrałeś z Millenetu jest oryginalny i nigdy nie był zmieniony.

Padłeś ofiarą oszustwa lub chcesz zgłosić podejrzaną sytuację?

  1. Napisz do nas

    Wypełnij formularz
  2. lub zadzwoń pod specjalny numer